ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

BENZER HABERLER

10.sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları MEGA Yayınevi 2013

meb ders oyun

Ana Sayfa » Öğretmen » Ders Kitap Cevapları » 10.sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları MEGA Yayınevi 2013
Ders Kitap Cevapları kategorisinde bulunan bu haber 21 Ekim 2013 tarihinde güncellenmiş ve 2.022 views bu yazıyı okumuştur.

ders kitabı cevapları

10.sınıf coğrafya dersi kitabı cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. Her dersin Milli Eğitim de farklı farklı kaynakları vardır yani her okul farklı kaynak kullanabilir bizlerde ekleyebildiğimiz bütün ders kitabı yayınevlerini sizlerle paylaşıyoruz ve eklemeye devam ediyoruz. Mega Yayınevinin çıkartmış olduğu Coğrafya ders kitabı lise 2.sınıflar yani 10.sınıflar için coğrafya ders kitabı cevaplarını, 10.sınıf ünite değerlendirme sorularını ve cevap anahtarlarını eklemeye devam edeceğiz.

2013 2014 Mega Yayınları 10.sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları

SAYFA 21 3. ETKİNLİK

Kayaçlar ve Topoğrafya

Boşluk Doldurma

Fiziksel Tortul Kayaçlar (dış kuvvetler) (çukur) (fiziksel)

Kimyasal Tortul Kayaçlar (Çökelme)

Organik Tortul Kayaçlar (hayvansal) (bitkisel) ( birikmesi)

Sayfa 28 Bulmaca cevapları:

Soldan Sağa 
1-dışpüskürük
2-fosil
3-şist
4-mağma
5-granit
6-gnays
7-metamorfizma
8-damlataş

Yukarıdan Aşağıya

1-elmas
2-tüf
3-tortullama
4-mermer
5-kayaç
6-obsidiyen
7-tortopoğrafyası 

SAYFA : 29-30

BÖLÜM DEĞERLENDİRME SORULARI

Aşağıdaki soruları cevaplayınız

C-1-Kayaç, mineral topluluklara verilen isim . Çeşitli mineralleri veya taş parçacıklarının veya tek bir mineralin fazla sayıda birikmesinden meydana gelir.

C-2-Kayaçların yer şekillerinin oluşum ve gelişimlerine olan etkisi ; Kayaçlar su, gaz ve organik varlıkların dışında yerkabuğunu meydana getiren unsurlardır Yol yarmaları, maden ocakları ve taş ocakları gibi yerlerle, toprak veya enkaz örtüsünden yoksun topografya yüzeylerinde mostralarına rastladığımız kayaçlar, yer şekillerinin oluşum ve gelişimlerinde rol oynayan önemli etmenlerden biridir Onların fiziksel ve kimyasal özelliklerindeki farklılıklar yer şekillerinin de farklı olmalarına sebep olur Çünkü bu özellikler, kayaçların, aşındırma etmen ve süreçlerine karşı dayanıklı veya dayanıksız olmalarını tayin eder Örneğin kalker ve jips gibi eriyebilen kayaçların bulunduğu sahalarda lapya, dolin, uvala gibi özel yer şekilleri oluşmaktadır Genel olarak, tektonik hareketlerle ters durumlar meydana gelmemişse, aşınmaya karşı dayanıklı kayaçlar yüksek yer şekillerini, kolay aşınan ve parçalanan kayaçlar ise alçak yer şekillerini meydana getirirler Granitlerden müteşekkil sahalarda granit topografyası adı verilen özel bir topografya tipi oluşur Benzer şekillere siyenit, diorit, andezit, bazalt ve gnays gibi heterojen kayaçlar üzerinde de rastlanır

Yerkabuğunu oluşturan kayalar 

Yerkabuğunun ana malzemesi taşlardır çeşitli minerallerden ve organik maddelerden oluşan katı doğal maddelere taş yada kayaç denir Yer üstünde ve içinde bulunan tüm taşların kökeni magmadır Ancak bu taşların bir kısmı bazı olaylar sonucu değişik özellikler kazanarak çeşitli adlar almıştır  Kayaçlar kökenlerine göre üç ana grup altında toplanırlar

1 Magmatik ( Püskürük – volkanik – katılaşım ) kayaçlar

2 Tortul ( Sediment – birikim ) kayaçlar

3 Metamorfik( Başkalaşım ) kayaçlar

 

Aşağıdaki noktalı yerleri (boşlukları) doldurunuz

C-1  Kayaçlardan

C-2 Mineral

C-3 Volkanik Püskürük kayaçlar

C-4 Katılaşım Kayaçlardan

C-5 Dış kuvvetler

ÇOKTAN SEÇMELİ SORU CEVAPLARI

1- B

2-A

3-C

4-E

5-D

6-C

7-D

8-B

9-C

SAYFA 39

2.bölüm değerlendirme cevapları

Aşağıdaki soruların cevaplarını yazınız.

1.Levha hareketlerinin nedeni nedir ?
CEVAP : Magma yani yer kabuğunun altında olan magma devamlı hareket halindedir. Magma iç çekirdekten gücünü alır ve yer kabuğuna doğru hareket eder yer kabuğuna geldiğinde zayıf veya çatlaklardan yer yüzüne çıkar eğer çıkamaz ise tekrar yerin derinliklerine doğru hareket eder çekirdekten yeniden gücünü alır ve tekrar yer kabuğuna doğru hareket eder böylelikle bu döngü durmadan devam eder ve levhaların kimi yerde birbirinden aralanmasına kimi yerde birbirlerine çarpmasına neden olur.

2-Volkanik faaliyetlerin levha sınırlarında görülme nedeni nedir ?

CEVAP- Levha sınırları yer kabuğunun zayıf ve çatlakların olduğu yerlerdir. Magma yeryüzüne doğru hareket ederken çatlaklardan veya zayıf olan yerlerden yeryüzüne çıkar.

 

3-Sıcak su kaynakları nasıl oluşur ?

CEVAP- Yer altına sızan sular derinliklere doğru hareket ederler magmaya yakın olan sular ısınırlar ve yeryüzüne doğru hareket eder.

 

4-Sıcak su kaynakları ekonomik açıdan nasıl değerlendirilebilir ?


CEVAP- Ekonomik açıdan evlerde kalorifer sistemlerinde ısınma için kullanabiliriz. İzlandada olduğu gibi mesela

-Elektrik üretiminde denizlive çevresi

 

BOŞLUK DOLDURMA

1-Levha

2-Afrika

3-Etna

4-İzlanda

5-Fay Hattı

DOĞRU YANLIŞ CEVAPLARI

1-D 2-Y 3-D 4-D 5-Y 
Levha adı verilen bu parçalar, çok yavaş olarak sürekli biçimde birbirlerine göre hareket ederler. Bir levha, yalnızca okyanusal  ya da kıtasal litosferden oluşabildiği gibi her iki litosfer türünü de içerebilir.)

TEST SORULARI

1-B 2- D 3-A 4-D 5-A 6-C 7-B

 

2013 2014 10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları,2013 2014 10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları mega,2013 2014 10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları mega yayınları,Mega yayınları 10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları 2013 2014,Mega 10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları 2013 2014,10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları sayfa 21,10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları sayfa 39,10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları sayfa 28,10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları ölçme değerlendirme,10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları 27.sayfa,10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları 30.sayfa,10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları 29.sayfa,Mega yayıncılık 2013 2014 10.sınıf coğrafya ders kitabı cevapları,Mega yayınları 10.sınıf coğrafya ders kitabı çözümleri,10.sınıf coğrafya kitabı çözümleri mega,eokullise 10.sınıf coğrafya cevapları mega

Paylaş
Aşağıdaki haberlere de bakmanızı tavsiye ederiz.

Sende, Yorum Yaz & Yorum Oku

Bu Yazıya Toplam 0 Yorum Yapılmış

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Şehir


5 × 7 =